ASUS ROG Strix SCAR 18 G835LX-NEBULA011X Off Black (G835LX-NEBULA011X)
Kód: 153399
Do týdne
Můžeme doručit do:
Možnosti doručení
Herní notebook 18", 2560x1600, 240Hz, 16:10, 1200nits, Intel Core Ultra 9 275HX, 64GB DDR5-5600, 4TB PCIe 4.0 NVMe SSD, NVIDIA GeForce RTX 5090 s 24GB GDDR7, podsvícená klávesnice, Wi-Fi 7, Bluetooth, 2x Thunderbolt 5, 3x USB 3.2 Gen 2, Windows 11 Pro.
Detailní informace
Detailní popis produktu
Part No 90NR0LF1-M000B0
Sales Model Name G835LX-NEBULA011X
EAN Code 4711387957257
UPC Code 197105957251
WEEE 4.429
BASE UNIT VSNR0LF1-BU1100
Marketing Name ROG Strix SCAR 18
Operating System Windows 11 Pro
Office 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required.
Color Off Black
Dimension (W x D x H) 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm (15.71" x 11.73" x 0.93" ~ 1.26")
Dimension for keyboard (W x D x H) Dimension of keyboard: %.? x %.? x %.?? cm
Weight 3.48 Kg (7.67 lbs)
Weight for keyboard Weight of keyboard: %.?? Kg
Processor Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS
Chipset Mobile Intel® HM870 Express Chipsets
Intergrated GPU N/A
Discrete/Optimus MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus
Graphic NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU
Graphic Memory 24GB GDDR7
Neural Processor Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS
Panel Size 18-inch
Resolution 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio
Refresh Rate 240Hz
Viewing Angle 85/85/85/85
Panel Tech Mini LED
Brightness 500
Contrast Ratio 1200:1
DCI-P3 % 100%
Glare Anti-glare display
Adaptive-Sync technology G-Sync
Pantone Pantone Validated
Nebula Display ROG Nebula HDR Display
Support Dolby Vision HDR Yes
Thermal Feature ROG intelligent cooling
On board memory N/A
DIMM Memory 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC *2
Total System Memory DDR5 64GB
Memory Slot 2x SO-DIMM slots
Memory Max. 64GB
Multi-channel memory technology Support dual channel memory
Storage 2TB + 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD (RAID 0)
M.2 slots support either SATA or NVMe 2
M.2 SSD Support List 1TB/2TB G4x4 PCIe SSD
Expansion Slot (includes used) 2x DDR5 SO-DIMM slots
LAN 10/100/1000/2500 Mbps
I/O Ports "1x 2.5G LAN port
2x Thunderbolt™ 5 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps)
3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps)"
Display output 1x HDMI 2.1 FRL
Camera 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
Mic Built-in array microphone
Keyboard Type "Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB
With Copilot key
*Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq"
Aura Sync Yes
Touchpad "Touchpad
N/A"
Speakers 4-speaker system with Smart Amplifier Technology
Audio "1x 3.5mm Combo Audio Jack
Built-in array microphone"
Audio Tech "AI noise-canceling technology
Dolby Atmos
Hi-Res certification (for headphone)
Smart Amp Technology"
Security "BIOS Administrator Password and User Password Protection
Trusted Platform Module (Firmware TPM)"
Antivirus McAfee® 30 days free trial
Battery 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
Fast charging Recharge from 0-50% in 30 minutes
Power Rectangle Conn, 380W AC Adapter, Output: 20V DC, 19A, 380W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal
Doplňkové parametry
Kategorie: Herní notebooky
Záruka: 24
EAN: 4711387957257
Barva: černá
Bluetooth: ano
Celková kapacita úložiště [GB]: 4000
Frekvence operační paměti [MHz]: 5600
Frekvence procesoru [GHz]: 2,7
HDMI: ano
Hloubka [cm]: 3,2
Hmotnost [kg]: 3,48
Kapacita SSD disku [GB]: 4000
Model grafické karty: NVIDIA GeForce RTX 5090
Model procesoru: Intel Core Ultra 9 275HX
Operační systém: Windows 11 Pro
Počet HDMI: 1
Počet jader procesoru: 24
Počet Thunderbolt 5 (USB-C): 2
Počet USB 3.1 (USB-A): 3
Podsvícená klávesnice: ano
Procesorová řada: Core Ultra 9
RJ-45 port (LAN): ano
Rozlišení displeje [px]: WQXGA (2560 x 1600)
Sluchátkový výstup 3,5 mm: ano